сряда, 23 септември 2015 г.

Ден на музиката в Националния исторически музей



На 3 октомври от 11:30 ч за първи път НИМ ще бъде домакин за Деня на музиката (1 октомври). Тази година се навършват 35 години, откогато този ден е обявен за празник на българските музиканти и певци.
Празникът се организира по инициатива на Сдружение "Евтерпани", партньор на НИМ по проекта на ЕС "Евровизия. Музеите представят Европа" (ЕМЕЕ).

Участниците в концерта са носители на награди от престижни международни конкурси, фестивали, правителствени концерти, "Детска Евровизия" и др. Най-малкият изпълнител е на 4 г., а най-големият - на 43 г. Ще участват около 105 певци и танцьори от София, Лом, Ловеч, Пловдив, Плевен, Ихтиман и Казичене:
  • Детска вокална група "Сладки пуканки" при Национален дворец на децата с диригент и худ. ръководител Светлана Струнджева;
  • Арт център "Стринджендо" и композитора Емил Струнджев и Светла Струнджева и солисти - Адриана Цветанова и Аделина Кирилова;
  • Детска вокална група "Усмивки" солисти - Галя Димитрова, Бена Русинова, Йоанна Найденова, дует Моника Методиева и Петя Йорданова, солист - Виктория Дамянова при СОУ за деца с нарушено зрение "Луи Брайл" в София с худ. рък. Стела Манова;
  • Весела Джамбазова с поп пеене от гр. Троян с вокален педагог Мариета Жекова.  Весела и приятелите й провеждат кампанията "Борете се за мечтите си..." Родители, ученици и учители, ПАЗЕТЕ ДЕЦАТА НА ПЪТЯ! Те загубиха Вили и посвещават своите изпълнения на нея;
  • Радко Петков - поп певец от гр. Троян познат от "Големите надежди", "Детска Евровизия", подкрепя кампанията "Борете се за мечтите си". Вокален педагог - Мариета Жекова.
  • Вокална група "Шоколадче" от гр. Лом с диригент Росица Кръстева;
  • Квартет "Магия" - Никол Канева и Елеонора Иванова познати от Детската Евровизия и Валентина Никова и Елия Тодорова и солистката Лидия Ганева от Art Voice Centre от гр. Пловдив с ръководител Руми Иванова. Лидия е носител на първи награди от 10 международни конкурса за 2015 г.;
  • Мария Василева (от гр. Ловеч) с поп пеене от НУИ "П. Пипков", гр. Плевен;
  • Детски танцов състав "Цвете", гр. София с хореограф Цветомила Манасиева;
  • Дует "Рукатка", гр. София с ръководител Боряна Райкова и педагози - Калинка Сгурова и Бисер Соколов;
  • Йоана Костадинова от гр. София от Сдружение "Евтерпани".
  • Вокална група "Жълтурчета" при 4 ОУ "проф. Джон Атанасов" София с худ. рък. Нора Преждова
  • Частен танцов състав "Средногорски полъх", гр. Ихтиман с худ. рък. Мариела Иванова и хореограф Десислава Иванова;
  • БАФЦ "Нестия" 
Официални гости са издателство "Изкуства", издателство "Обсидиан" и композитора Александър Савелиев - партньори на Сдружение "Евтерпани". Поканени са представители на Министерството на културата и на Министерството на образованието и науката.
Специални благодарности на Рая Генчева, Теомир Генчев, Сандра Кордова от Сдружение "Ентерпани" за помощта за провеждане на концерта.


Международен проект „ЕвроВизия. Музеите представят Европа” /ЕМЕЕ/

Сдружение "Евтерпани" поддържа партньорски отношения с Националния исторически музей, като през 2013 г. проведе за първи път на територията на музея концерти за 3 март, Благовещение и Празника на София. Създаде се вече традиция бележити дати от българския културен календар да се отбелязват чрез концертни прояви на сдружението.
"Евтерпани" е партньор по проект ЕМЕЕ "Евровизия" до 2016 г. За популяризиране на неговата дейност и във връзка с навършването на една година успешно и ползотворно сътрудничество с НИМ през 2014 г. Сдружение "Евтерпани" връчи своя специална награда - плакет на музея. "Ден на музиката в музея" е девети концерт в НИМ по проекта. Инициатор и организатор на концерта е Сдружението.


„ЕвроВизия. Музеите представят Европа” /ЕМЕЕ/ е международен проект съфинансиран по програма „Култура“ на Европейския съюз, който започна през ноември 2012г. и ще завърши през октомври 2016 г. Неговата главна цел е да отговори на въпроса как да бъде привличана повече публика в музеите.

Основната идея на проекта е музеите да стават все по-достъпни, експонатите в тях да бъдат представяни не само в регионален и национален, но и в европейски контекст, а участието на публиката в цялостния процес да бъде по-активно. Той развива и креативни подходи за привличане на публиката и се опитва да спечели по-голям брой хора, които по принцип не посещават музея, чрез заинтригуване и активизиране на посетителя.

Международен консорциум от партньори:

·         Университет Аугсбург, гр. Аугсбург, Германия - координатор на проекта;
·         Ателие Брюкнер (Студио за сценографски и мултимедиен дизайн), Щутгарт, Германия; 
·         Национален исторически музей, София, България;
·         Университет Paris-Est Creteil, Париж, Франция;
·         Университет Degli Studi Roma Tre, Рим, Италия;
·         Национален археологически музей, Лисабон, Португалия;
·         Национален музей за съвременна история, Любляна, Словения;
·         Творчески художествен колектив “Монохром”, Виена, Австрия

Консултанти: 

Д-р Ханс-Мартин Хинц, президент на ИКОМ;
Проф. д-р Стефан Крангенхаген, Институт за медии, театър и популярна култура, Хилдесхейм, Германия
Д-р Волфганг Тиел, Баварски изследователски алианс, Германия








Няма коментари: